در این مقاله می‎خواهیم به تاثیر خرابی دینام و علت باد کردن باطری بپردازیم پس تا انتهای این نوشته با ما باشید تا بتوانید از ظاهر باتری علت خرابی آن را متوجه بشوید:

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 70 آمپر معکوس

1,940,000 تومان1,940,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

مهم ترین دلیل بادکردن باطری

اصلی ترین علت متورم شدن باتری تجمع گاز اضافی و عدم تخلیه فوری آن میباشد که فرایند تجمع گاز سبب باد کردن باتری از جوانب چپ و راست میگردد.

حالا دلیل این باد کردگی چیست ؟

آیا این علامت خطرناک است ؟ و یا در عمر مفید باتری تاثیر دارد و میتواند بر عملکرد آن تاثیر بگذارد!؟

همانطور که گفته شد دلیل باد کردن باتری تجمع گاز بیش از اندازه و تخلیه ناقص آن است که چند علت برای تجمع گاز وجود دارد که عبارت اند از :

  1. حرارت
  2. وارد شدن ولتاژ بیش از استاندارد
  3. اتصال کوتاه
  4. قطعی باتری

حالا در ادامه میخواهیم هر یک از موارد فوق را به طور مختصر توضیح بدهیم :

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 60 آمپر بلند

1,680,000 تومان1,680,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

حرارت موتور

حرارت رابطه مستقیمی به ایجاد گاز و تبخیر شدن محلول داخل باطری (سولفوریک اسید) دارد اگر حرارت داخل موتور به علت خرابی مدار خننک کننده یا عوامل دیگر بالاتر از استاندارد باشد و سوپاپ خروجی گاز باتری توان تخلیه را نداشته باشد در زمان کوتاهی باد خواهد کرد.

علت باد کردن باتری ماشین

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 200 آمپر

4,970,000 تومان4,970,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

شارژ باتری بیش از استاندارد

میزان برق باتری خودرو 12.6 ولت میباشد و میزان استاندارد شارژر باتری بین 13 تا 14.5 ولت است و اگر به عنوان مثال دینام خودرو 15 ولت شارژ نماید برای باتری مضر است به این علت که ظرفیت دریافت شارژ را ندارد و سریع تبدیل به تبخیر شدن محلول داخل آن میکند و در نتیجه گاز داخل محفظه باتری باعث باد کردن باتری میشود.

 

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 150 آمپر

3,870,000 تومان3,870,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

اتصال کوتاه

بدین معناست که جریان مثبت باتری (الکترود مثبت) با جریان منفی در حال اتصال است، چون هیچ فیوزی در بین مسیر اتصال نیست و هیچ گونه ادوات و وسیله راه‌اندازی این جریان را استفاده نمیکند و به عبارت دیگر یک اتصال غیر استاندارد و مضر است و در مرور زمان موجب سوختگی و ابشدگی محل اتصال میشود که در نهایت این فرآیند منجر به افزایش جریان باتری و ایجاد گاز در پی جریان بالا میباشد بنابراین باتری ماشین باد میکند و در ادامه صفحات داخلی آن قطع میگردد. این مورد در ماشین های ایرانی و به ویژه باتری 206 بیشتر دیده می شود.

به همین خاطر است که  تیم فنی حافظ باتری پس از خرید باتری از این مجموعه علاوه بر ارسال فوری و نصب رایگان باتری در محل شما همواره تست برق دینام خودرو را بصورت رایگان از وظایف اصلی خود برای راحتی و اسایش شما میداند.

 

تاثیر خرابی دینام بر باتری ماشین

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 50 آمپر

1,420,000 تومان1,420,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

ساده‌ترین روش خرابی دینام ماشین

اکنون که با اهمیت شارژ دینام اشنا شدید و متوجه خسارت به بوجود امده به علت معیوب بودن دینام ماشین و تاثیر خرابی دینام ماشین به باتری شدین میخواهیم ساده‌ترین روش خرابی دینام ماشین را توضیح دهیم :

دینام خودرو که ذاتا وظیفه تبدیل نیروی مغناطیسی به نیروی الکتریسیته را در داخل خودرو دارد، اکنون اگر دینام خودرو نتواند به درستی عمل کند قطعا ولتاژ خروجی مناسب و توان کافی برای شارژ باتری ماشین را نخواهد داشت یا به عبارت دیگر برق مورد نیاز خودرو از باتری تامین میگردد، در صورت اتمام برق داخل باتری ماشین خاموش شده و روشن نمیشود این اتفاق نشان دهنده کمبود شارژ دینام خودرو میباشد.

تاثیر شارژ زیاد دینام بر خودرو

اما در حالت دیگر دینام خودرو شما بیش از اندازه استاندارد یعنی 14.5 به باتری را شارژ نماید موجب تبخیر محلول موجود باتری یا اصطلاحا منجر به خشک شدن باتری میشود. (که در این حالت نشانگر چشمی باتری شما به رنگ سفید ظاهر میشود).

نوسان برق در خودرو

گاهی اوقات لامپ های ماشین شما کم نور و یا پر نورتر میشود که این موضوع هم یکی از علائم خرابی دینام میباشد.

و در هر زمان که این موارد را مشاهده کردید میتوانید با مراجعه به نزدیکترین تعمیرگاه از صحت آن مطلع گردید و یا از روش زیر برای سلامت دینام استفاده نمائید:

پس از آنکه درب موتور خود را بالا زدید با آچار جهت باز نمودن قطب مثبت باتری اقدام نمائید فقط در حین این کار مراقب باشید که اچار شما به بدنه اتصال نکند حال پس از آنکه قطب باتری را جدا کردید و ماشین شما خاموش گردید بدین معناست که دینام خودرو شما خراب میباشد و این موضوع منجر به خرابی باتری ماشین میشود.

شما همواره با خرید باتری ماشین از حافظ باتری از خدمات ویژه نصب همراه با تست رایگان دینام خودرو بهره‌مند گردید.

سوالات متداول

آیا کم شارژ کردن خودرو باعث خرابی باتری میشود ؟

بله  این موضوع باعث تخلیه و دشارژ کامل که موجب قطع صفحات میگردد.

آیا شارژ زیاد دینام خودرو بر باتری تاثیر دارد ؟

بله این مشکل باعث خشک شدن باتری و در نهایت باعث ترکیدگی میگردد.

میزان استاندارد شارژ دینام چند ولت است ؟

بطور استاندارد میزان جریان برق دینام باید بین 13 تا 14.5 ولت باشد.

3.7/5 - (4 امتیاز)

5 دیدگاه برای “تاثیر خرابی دینام و علت باد کردن باتری

  1. حمید :

    ممنون از اطلاعات به روزتون.اگر فیلم هم بتونید بزارید خیلی عالی میشه

نظرات بسته شده اند.

مشاوره رایگان و ثبت سفارش