در این گزارش سعی کردیم با توجه به وارد شدن به فصل سرما در زمستان درخصوص کلی از مشکلات اصلی مالکان خودرو بپردازیم به همین جهت به سراغ کارشناسان حافظ باتری آمده ایم تا دلیل گرم نکردن بخاری 405 را بررسی کنیم یا به عبارت دیگه به سوالات برخی از کاربران که چرا بخاری پژو 405 گرم نمیکند بپردازیم :

برای اینکه درک این موضوع برای ما راحت تر باشد بهتر است ابتدا درباره فرآیند و نحوه سیستم گرمایش پژو 405 اطلاعات داشته باشیم و بدانیم اجزای و ساختار تشکیل دهنده این بخاری از چه قطعاتی به وجود آمده و کار میکند.

پیشنهاد ما به شما

باتری یوشو ۶۶ آمپر

1,830,000 تومان1,830,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

بخاری پژو 405 چگونه کار میکند؟

به طور کلی بخاری خودروهای ایرانی از طریق سیستم گردش آب ماشین را گرم نگه میدارد که آب خنک را از طریق رادیاتور آب و توسط اتصلات و شلنگ به سمت واتر پمپ (water pamp) هدایت میشود که پس از رسیدن به دمای مناسب که این دما توسط قطعه ای به نام ترموستات اندازه گیری میشود.

جریان آب را به داخل سیلندر و یک خروجی آب دیگه را به سمت رادیاتور بخاری هدایت میکند در این جریان آب به علت حرارت موتور داغ میشود که این آب داغ به سمت رادیاتور بخاری هم جریان پیدا میکند پس ورود آب به داخل رادیاتور آب سرعت گردش کمتر میشود.

همچنین پشت رادیاتور یک فن بخاری قرار گرفته است که با به حرکت درآمدن این فن باد گرم به داخل اتاق پرتاب می شود سرعت گردش این فن توسط یک قطعه ای بنام مدول فن یا اصطلاحا ماژول کنترل فن کم یا زیاد می شود(این قطعه که از مقاومت ساخته شده است به دلیل نوسان و خرابی باتری پژو 405 این قطعه خراب میشود)هنگامی که شما کلید روشن و خاموش بخاری را فشار میدهید فرمان کار کردن به بخاری میدهد و این باد گرم  از طریق دریچه های داخل داشبرد به داخل کابین هدایت می شود که شما میتوانید با گردش کلید آن را به حالت  های مختلف تنظیم نمایید مثلا باد خروجی از دریچه های مقابل (داشبورد) یا از طریق کف کاببین یا به سمت شیشه جلو نبرند بهتر است بدانید برق بخاری مستقیما از باتری تامین می شود توسط قطعه ای به نام رله فن بخاری 405 که در زیر داشبرد قرار دارد تنظیم میشود به همین علت کیفیت باتری پژو 405 آشنا شده ایم بهتر است بدانیم در چه صورت امکان دارد بخاری این ماشین گرم نکند و چرا بخاری 405 گرم نمیکند؟

پیشنهاد ما به شما

باتری یوشو ۵۰ آمپر

1,440,000 تومان1,440,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

دلایل خرابی بخاری پژو 405

چرا بخاری 405 گرم نمیکند؟

رادیاتور آب ماشین که به عنوان منبع آب قرار دارد گاهی اوقات به علت استفاده نکردن از ضدیخ و ضد رسوب امکان گرفتگی دارد که این امر موجب میشود باد گرم را کمتر احساس کنید یا در این حالت شلنگ های بالا و پایین رادیاتور یا شلنگ های آن امکان دارد آب ماشین کم شود که در این صورت هم باد گرم کاهش می یابد.

واترپمپ نقش اصلی در به جریان انداختن و گردش آب دارد گاهی اوقات به علت استهلاک ویا رسوب گرفتن امکان و قدرت لازم برای به گردش انداختن را ندارد به عنوان مثال شما از سالم بودن ترموستات خود مطمئن هستید اما دمای شلینگ بالا و پایین واتر پمپ باهم فرق داد که به خاطر خرابی و گرفتی واترپمپ میباشد.

فن بخاری که موجب پرتاب باد به داخل کابین میباشد به علت قطعی از کار خواهد افتاد که در این صورت دیگر باتوجه به این که بخاری پژو 405 روشن است اما باد گرم به داخل کابین پرتاب نمیشود و یا به خاطر نیم سوز شدن فن کم میشود.

ترموستات قطعی که داخل واترپمپ قرار دارد همانند نمدی است که اگر دمای آب به حد مناسب برسد از سد راه کنار رفته و باعث گردش آب در مدار آب میشود که اگر این قطعه خراب شود یا اصطلاحا قفل کند آمپر آب تا بالا می آید و فن رادیاتور آب کار میکند اما شلینگ پایین رادیاتور آب خنک است.

مدول فن یا ماژول کنترل فن یک قطعه ای است که قدرت و سرعت فن بخاری را تنظیم میکند اگر این قطعه خراب باشد اگر شما سرعت فن را روی 4 یا روی 1 بگذارید هیچ تفاوتی در سرعت باد رخ نخواهد داد.

رادیاتور بخاری که از لحاظ ظاهری مانند رادیاتور آب میباشداما در ابعاد کوچکتر گاهی اوقات این رادیاتور خراب یا کیپ می شود یا اتصالات و شلینگ آن پاره و پوسیده است که در این حالت منجر به خیس شدن نعد داخل اتاق میشود این قطعه در زیر داشبرد قرار دارد که برای تعویض آن باید داشبرد ماشین باز شود.

کلید خاموش و روشن کردن بخاری یا تنظیم باد سرد و گرم این کلید که باعث و میزان ورودی باد را تنظیم میکند گاهی اوقات به علت خرابی از کار می افتد که در این موقع شما این کلید  را در حالت گرما قرار داده اید اما باد سرد از دریچه می آید.

و اما در آخر رله فن بخاری می باشد که در صورت خراب شدن بخاری شما اصلا روشن نمیشود.

پیشنهاد ما به شما

باتری یوشو ۲۰۰ آمپر

4,890,000 تومان4,890,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

علائم خرابی رله بخاری پژو 405

اگر بخواهیم یکی از متداول ترین دلایل خرابی فن و افزایش دمای آب ماشین را نام ببریم بلاشک خرابی رله فن پژو 405 در ردیف اول قرار دارد این قطعه در مینی فن پژو قرار دارد یک قطعه پلاستیکی میباشد که درون آن از یک سیم پچ لاکی و چندین پلاتین تشکیل شده است که در دمای مناسب برق مدار پروانه فن را وصل می نماید و با توجه به فرمان کامپیوتر ماشین دور کند و دور تند فن را تنظیم میکند اما این وسیله گاهی به دلایل متعدد نظیر گرمای بیش از اندازه یکسره میشود یا به عبارت دیگر به دلیل چسبیدن پلاتین رله فن برق به صورت یکسره به فن میرسد و همیشه فن در حالت فعال و در حال چرخش استکه این موضوع باعث از کار افتادن باتری هنگامی که ماشیبن خاموش باشد میشود و یا در حالت روشن باعث کاهش زیاد دمای ماشین و گرم نکردن بخاری میشود.

اما در برخی مواقع این قطعه جریان را وصل نمیکند که باعث افزایش بیش از اندازه دمای ماشین و نهایتا واشر زدن پژو 405 میشود. اگر بخواهیم علائم خرابی رله فن پژو 405 را به طور مختصر بگوییم میتوان از موارد زیر از مهم ترین نشانه های خرابی رله فن پژو 405 اشاره کرد :

1. کار نکردن فن ماشین با افزایش دمای ماشین

2. کارنکردن دور تند فن ماشین در دمای بیش از 90 درجه

3. روشن شدن چراغ چک و ایست (stop) در کیلومتر

4. کار کردن یکسره فن در حالت خاموش بودن ماشین

5. کار نکردن دور کند فن ماشین

6. اختلال در سیستم تهویه مطبوع ماشین

سخن نهایی

خرابی پژو 405 همانطورکه مطالعه کردید بیشتر به دلیل خرابی ترموستات و یا گرفتگی رادیاتور به علت استفاده نکردن از ضد رسوب میباشد اما گاهی اوقات نوسانات ناشی از باتری ماشین امکان آسیب زدن به قطعاتی چون مدول فن و یا رله  را دارد به همین خاطر توصیه حافظ باتری استفاده قطعات با کیفیت می باشد.

همچنین می توانید جهت مشاهده مقاله علت گرم نکردن بخاری پراید به بخش مقالات سایت حافظ باتری مراجعه کنید.

4.2/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و ثبت سفارش