اکنون که به سوی فصل سرما میرویم بدون شک هم به دنبال گرم کردن محیط کار و استراحت خود هستند اما اگر در یک روز سرد زمستان در داخل یک خودرو باشید که بخاری آن خراب باشد متوجه میشویم که افرادی که با ماشین کار میکنند به چه میزان به گرمای بخاری ماشین احتیاج دارند به همین خاطر امروز خبرنامه را به همراه تیم فنی حافظ باتری آوردیم تا بدانیم چرا بخاری پراید گرم نمیکند و دلایل خرابی بخاری پراید چیست سپس همراه ما باشید شاید بتوانید خودتان علت گرم نبودن بخاری خود را برطرف نمایید.

ابتدا بهتر است کمی اطلاعات پایه و اولیه نسبت به سیستم گرمایشی پراید داشته باشیم تا بدانیم هریک از خرابی بخاری پراید چگونه در عملکرد این فرآیند نقص به وجود میاورد.

در خودروهای ایرانی گرمای بخاری به وسیله یک فن یا پرتاب کننده که در مسیر گردش آب وجود دارد باد گرم را به داخل کابین هدایت می کند این سیستم از چندین اجزای اصلی تشکیل شده است که شامل : رادیاتور آب،اتصالات،شلنگ،واتر پمپ،رادیاتور بخاری،فن بخاری،ترموستات و فشنگی آب است که در ادامه با وظیفه و نقش آنها در بخاری ماشین را شرح میدهیم و علت گرم نکردن بخاری پراید را توضیح خواهیم داد.

اجزای سیستم بخاری ماشین پراید

پیشنهاد ما به شما

باتری یوشو ۶۶ آمپر

1,830,000 تومان1,830,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

رادیاتور آب:

 یک قطعه آلمینیومی به شکل مستطیل است که دارای شبکه های ریز است که آب را داخل خود جای داده و پس از گردش در شبکه به سمت واتر پمپ انتقال میدهد که گاهی اوقات به دلیل رسوب و جرم گیری در داخل این شبکه های رادیاتور گردش آب بسته و یا کم میشود که نهایتا منجر به گرمای کمتر بخاری میشود پس مطمئن شوید که داخل رادیاتور به میزان مناسب ضد رسوب ریخته شده است.

پیشنهاد ما به شما

باتری یوشو ۵۰ آمپر

1,440,000 تومان1,440,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

اتصالات وشلنگ آب:

 آب که داخل رادیاتور است به وسیله ی شلنگ و اتصالات به سمت را واترپمپ میرود که گاها به خاطر وجود رسوب و املاح در آب و به مرور زمان این اتصالات پوسیده و فاسد میشوند و در اثر انبساط و انقباض دچار ترکیدگی میشود و همین موضوع باعث کاهش فشار آب و نهایتا کاهش گرمای بخاری میشود پس بهتر است در سرویس های دوره ای از سالم بودن این اتصالات اطمینان حاصل کنید زیرا در صورت معیوب بودن این قطعات خودروی شما هم جوش خواهد آورد.

پیشنهاد ما به شما

باتری یوشو ۲۰۰ آمپر

4,890,000 تومان4,890,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

واترپمپ:

 این قطعه که water pump نام دارد همان گونه که از نامش پیداست وظیفه پمپاژ و به جریان انداختن آب دارد یا به عبارت دیگر آب پس از رادیاتور توسط اتصالات به داخل واتر پمپ می آید که این قطعه نیروی لازم برای به گردش آمدن آب را تامین میکند که این وسیله به علت گرفتگی یا یخ زدگی از کار می ایستد و بهتر است برای جلوگیری از این موضوع حتما از محلول های ضد یخ و ضد رسوب مرغوب استفاده کنید.

پیشنهاد ما به شما

باتری یوشو ۱۵۰ آمپر

3,800,000 تومان3,800,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

ترموستات:

 یکی دیگه از لوازمی است در سیستم گرمایش بخاری پراید نقش دارد این قطعه که مسیر واتر پمپ قرار دارد مانند یک صد و راهبند عمل میکند که با توجه دمای مناسب در مسیر کار رفته و گردش آب را باز میکند گاها این قطعه قفل میشود و همیشه در حالت بسته می ماند که در این حالت آب در مسیر گردش ندارد و میزان گردش آب در رادیاتور بخاری کمتر و گرمای کمتری به داخل کابین هدایت میشود.

پیشنهاد ما به شما

باتری یوشو ۱۰۰ آمپر

2,550,000 تومان2,550,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

رادیاتور بخاری: 

این قطعه مانند رادیاتور آب است با این تفاوت که اندازه ی آن کوچیکتر است و در زیر داسبوردقرار داردگاهی اوقات گرفتگی یا سوراخ شدن و نشت آب از این رادیاتور باعث میشود که گرمای بخاری کمتر شود خیس شدن موکت های زیر داشبرد یکی از علائم نشت آب از رادیاتور بخاری است.

رادیاتور بخاری ماشین

فن بخاری: 

این وسیله در پشت رادیاتور بخاری قرار داردوظیفه پرتاب باد گرم به داخل کابین را دارد که وظیفه پرتاپ باد گرم به داخل کابین را دارد که بعضی اوقات به دلیل نوسانات برقی ناشی از دینام یا باتری پراید میزان دور آن کمتر میشود و یا موتور فن میسوزد که در این صورت باد گرم از داخل دریچه ها به سمت کابین احساس نمیشود.

مدول فن : 

این قطعه الکترونیکی مانن یک مقاومت عمل میکند و میزان گردش فن بخاری و شدت باد گرم را کنترل میکند که گاهی اوقات به دلیل شوک از کار می ایستد در این حالت شما پرتاب باد دارید ولی قادر به تند یا کند کردن آن نمیباشد یا به عبارت دیگر فقط یک درجه باد گرم دارید.

سخن نهایی:

اگر بخواهید بدانید که چرا بخاری پراید گرم نمیکند باید ابتدا بدانیم که سیستم گرمایشی این ماشین به وسیله گردش مایع یا همان آب می باشد و پس اگر مشکل دمای آب باشد، ماشین شما جوش آورده بود اما اتصالات و شلنگ رادیاتور آب شما سرد بود بهتر است به سراغ رادیاتور آب واترپمپ و ترموستات بروید اما اگر پرتاب باد گرم نداشتید یا بخاری روشن نمیشود یا باد سرد می وزد باید فن بخاری یا رله فن و  مدول بخاری را بررسی کنید و بدانید که باتری ماشین در خرابی آنها نقش خواهد داشت.

همچنین می توانید جهت مشاهده مقاله علت داغ نشدن بخاری پژو پارس به بخش مقالات سایت حافظ باتری مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و ثبت سفارش