باتری خودرو که از حیاتی و کلیدی ترین قطعات ماشین میباشد که بلاشک همه مالکان و رانندگان خودرو به خوبی و کاملا وظیفه این قطعه در ماشین را میدانند که همان تامین برقراری جریان مورد نیاز برق ماشین برای استارت و راه اندازی خودرو میباشد. باتری اتومبیل هم مانند سایر لوازم دیگه به مورور زمان مستهلک میشود که با رعایت و بررسی آن میتوانید این استهلاکرا کاهش دهید که تیم فنی حافظ باتری قصد دارد در ادامه مهم ترین دلایل خرابی باتری ماشین و شرایط نگهداری باتری ماشین را توضیح دهد پس مارا همراهی کنید و در انتها سوال و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

بطور کلی شرایط نگهداری باتری به دو بخش اصلی تقسیم میشود در بخش اول آن شرایطی است که از عهده (رانندگان،مالکان) خارج است مانند شرایط جوی و کیفیت داخلی باتری و غیره… اما در بخش دوم مواردی است که مربوط به نحوه مصرف و رسیدگی ما میشود.به عنوان مثال مدل های بد رانندگی که به باتری ماشین آسیب میزند و یا عدم رسیدگی به مشکلات برقی خودرو مانند دینام و غیره.اما در ابتدا بگذاریدمختصرا به ساختار باتری اشاره ای داشته باشیم تا درک و تاثیر دلاغیل خرابی باتری برای ما ساده تر باشد.

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 70 آمپر معکوس

1,940,000 تومان1,940,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

باتری ماشین از چه چیزی ساخته شده است؟

باتری های ماشین در دنیا تولید میشود از لحاظ جرم ظاهر و ظرفیت برق(آمپر) از شرایط یکسان و استانداردی پیروی میکند به عنوان مثال قالب های L1,D, Mنشان دهنده ی شکل ظاهری آن میباشد که با توجه به مدل ماشین در زیرمجموعه این مدل ها قرار گیرد باتری پژو 207 از نوع 50 آمپرL1 میباشد و یا باتری دنا از نوع L3 می باشد اما داخل باتری از صفحات و ترمینال های مشخص تشکیل شده است که گاها تکنولوژی چینش و جنس مصرفی آن در تولیدکنندگان متفاوت است که این خود باعث تغییر قیمت لاتری میشود.

اگر بخواهیم باتری را از بیرون به داخل شرح دهیم در ابتدا محفظه پلاستیکی را داریم که از جنس پلاستیک میباشد که هر چقدر این پوشش از مواد اولیه مرغوب و ضخیم تر تولید شود در مقابل دفرمگی و حرارت مقاوم تر است در نگاه جدی ترمینال خروجی یا همان سر باتری (قطب مثبت و منفی) را داریم که هرچقدر قالب و ریختگی رسوب آن بیشتر باشد احتمال شکستگی کمتر است درون باتری از سلول های به هم سری شده شامل صفحات سری و صفحات آتد و کاتد میباشد که میزان جرم و خلوص سرب درون باتری باعث افزایش عمر آن میشود در نهایت تکنولوژی به کار رفته در  اتصالات صفحات در برابر اصتحلاک و تخریب صفحات نقش بسزایی دارد.

 

باتری ماشین از چه چیزی ساخته شده است

 

البته به طور قطع شما به عنوان مصرف کننده اطلاعات تخصصی درباره کیفیت مواد اولیه ندارید که این امر با توجه به تجربه خرید به دست می آید یا با خرید از فروشگاه های معتبر و کسب اطلاعات از کارشناسان حافظ باتری در خصوص باتری مد نظر شما اکنون نوبت آن رسیده که در خصوص مهمترین دلایل خرابی باتری ماشین صحبت کنیم و مواردی که قابل کنترل است را رعایت و بررسی کنیم:

1-جنس و کیفیت باتری: همانطور که قبل تر متوجه شدیم مرغوبیت استفاده شده در کارخانه جات متفاوت است به عنوان مثال شرکت صبا باتری از مواد و تکنولوژی خاص خود برای تولید محصولات استفاده میکند درصورتی که شرکت وایا باتری از روش های تولید دیگری استفاده میکند که این تفاوت باعث میشود عملکرد باتری بهتر و مقاومت بیشتری نسبت به شرایط ناپایدار داشته باشد.

2-شرایط آب و هوایی نامساعد: اگر شما ساکن شهرهای بسیار گرم میباشید میدانید که خرابی باتری یکی از موضوعات است که با آن درگیر هستید به طور کلی باتری ماشین بر اثر گرمای زیاد از حالت اولیه خود خارج میشود و یا اصطلاحا د فرمه میشود و در موارد دیگر باتری خشک میشود این اصطلاح …. استفاده میشود که محلول داخل باتری خشک و یا از حد استاندارد کمتر شود زیرا هوای گرم محیط زندگی یا کار شما به حرارت موتور ماشین و نهایتا دمای باتری اضافه میکند.

3- رانندگی در مسافت کوتاه: باتری ماشین که به باتری استارتری شناخته میشوند نیاز دارد که به طور مداوم شارژشوند که با توجه به ظرفیت باتری و خروجی آید شارژ دینام ماشین فعالیت داشته باشد به همین خاطر زمانی که شما درمسافت های کوتاه رانندگی میکنید دینام ماشین نمیتواند باتری را کامل شارژ کند اما مسافت های کوتاه باعث میشود تا این اتفاق رخ ندهد و به مرور زمان از عمر باتری کمتر شود.

4- بررسی …. و اتصالات باتری: به روی باتری دوقطب مثبت و منفی وجود داردی که توسط دو کانکتور (سر باتری) به برق مثبت و اتصال بدنه ماشین وصل میشوند که در مدت زمان استفاده شما ممکن است برخی از این اتصالات شل شود که این باعث جریان کشی و فشار به باتری میشود و یا در برخی موارد سر باتری به دلیل خروج گاز هیدروژن و واکنش یا سرب منجر به سولفاته شدن میشود که نهایتا این موضوع باعث کاهش عمر باتری میشود پس بهتر استشما هر سه ماه یک بار به این موضوع رسیدگی کنید.

5- بررسی عملکرد دینام: همانطور که گفته شد باتری ماشین باید همواره شارژ شود که این کار وظیفه دینام ماشین است که باید باتری را در بین 14/5-13/5 ولت شارژ کند اما گاهی اوقات به دلیل نقص در قطعات دینام و از جمله (آرمیچر و بالشتک) برق کمتر یا بیشتری به باتری میرسد که در هر 2 صورت باتری را خراب میکند پس زمانی که چراغ باتری بر روی کیلومتر روشن شد و یا نمایش در حال حرکت خاموش کرد سریعا به یک واحد فنی مراجه نمایید.

6- از ماشین استفاده کنید: گاهی اوقات به دلیل مسافرت و یا ترافیک شهری شما معتقد به استفاده از ماشین را ندارید اگر فکر میکنید این روند ادامه دارد باید بدانید که باتری شما در حداقل زمان عمر مفید خود خراب میشود پس بهتر است به ماشین حداقل 2 مرتبه در هفته و به مدت 1 ساعت از ماشین استفاده کنید و یا اگر قصد سفر دارید بهتر است یکی از سر باتری را از آن جدا کنید تا امکان شارژ پذیری مجدد در باتری بیشتر باشد.

 

شرایط نگهداری از باتری ماشین

 

سخنن نهایی:

اکنون میدانیم چه کار کنیم تا باتری ماشین بیشتر عمر کند وچه عواملی در عمر آن تاثیر دارند پس بررسی وضعیت برق خودرو به صورت دوره ای و استفاده روزانه از ماشین میتواند نقش چشمگیری در عمر مفید باتری داشته باشد همچنین در صورت خرابی باتری ماشین شما میتوانید با ما تماس بگیرید و اگر نظر دارید در زیر این گزارش برای ما بنویسید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و ثبت سفارش