همان طور که میدانیم باتری ماشین جزو قطعات حیاتی در یک خودرو میباشد که خرابی آن و یا عدم وجود باتری باعث خاموش ماندن خودرو میشود. اکنون در ادامه با بررسی تکنسین فنی حافظ باتری میخواهیم ساختار و اجزای تشکیل دهنده باتری و شرایط نگهداری باتری در تابستان بپردازیم :

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 70 آمپر معکوس

2,055,000 تومان2,055,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

ساختار و اجزای تشکیل دهنده باتری

باتری خودرو که در قالب هایی به شکل مکعب تولید میشوند با توجه به حالت آن در قالب  های مختلف قرار میگیرند به عنوان مثال باتری 55 آمپر پراید در قالب L2  و باتری 206 در قالب L1  و قالب های L3  و D26  که جزو پر مصرف ترین های برای خودروهای سواری هستند اما موضوع که در همه این باتری مشخص است اجزای داخلی این قطعه است که شامل  :

1. محفظه پلاستیکی باتری

2. صحفات مثبت داخل باتری

3. صفحات منفی درون باتری

4. عایق و جداکننده صفحات

5. مایع الکترولیت

6. دریچه خروج گاز

7. ترمینال باتری

8. قطب مثبت

9. قطب منفی

به طور کلی مواردی که در بالا ذکر شد در کنار هم یک باتری سالم با جریان 12 ولت را تامین خواهد کرد حالا اگر در هر یک از این قطعات خرابی و اختلالی پیش بیاید منجر به خرابی و ضعف باتری میشود.

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 60 آمپر بلند

1,750,000 تومان1,750,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

شرایط نگهداری باتری خودرو در تابستان

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 200 آمپر

4,970,000 تومان4,970,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

دلایل رایج از بین رفتن باتری ماشین

1. چراغ روشن مانده است

یکی از شایع ترین دلایل تحلیل باتری این مورد است ، متاسفانه هنگامی که استفاده شما از خودرو به پایان رسیده است و قصد پارک ماشین را دارید به علت فراموشی یا خرابی یکی از چراغ های ماشین روشن میماند که در نهایت منجر به تخلیه شارژ باتری میشود و تکار این موضوع باعث قطع صفحات منفی میگردد.

2. تخلیه برق مخفی

شاید برای شما این موضوع رخ داده باشد که پس از پارک ماشین و استفاده مجدد پس از 24 ساعت ماشین شما سنگین استارت خورده است که در این حالت امکان اتصال و تخلیه برق مخفی وجود دارد که باعث کاهش سطح الکترولیت باتری و نهایتا مشکی شدن نشانگر یا جشمی باتری ماشین میشود.

3. خوردگی یا شل شدن اتصالات

چیزی می تواند مانع از شارژ مجدد باتری شما در حین رانندگی شود. بررسی کنید که پایانه های مثبت و منفی باتری تمیز و سالم باشند. اگر آنها پر از خوردگی باشند (ممکن است به رنگ سبز آبی به نظر برسند) یا با زباله مسدود شده باشند، نمی توانند الکتریسیته را از باتری به سیستم الکتریکی ماشین شما منتقل کنند. اتصالات شل نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

4. عدم استفاده طولانی مدت در باتری

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 150 آمپر

3,760,000 تومان3,760,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 50 آمپر

1,510,000 تومان1,510,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

شرایط نگهداری باتری ماشین

1. سفرهای کوتاه را محدود کنید

سعی نمائید از خاموش کردن مکرر و زیاد ماشین در حین مسیر پرهیز نمائید زیرا این کار باعث میشود که دینام خودرو نتواند ماشین را بطور کامل شارژ نماید.

2. باتری خود را محکم بسته نگه دارید

باتری ای که به طور ایمن بسته نشده باشد می تواند لرزش داشته باشد و منجر به آسیب داخلی و اتصال کوتاه شود. ترمینال باتری خود را به طور مرتب بررسی کنید – به خصوص اگر اغلب در جاده های پر دست انداز رانندگی می کنید – تا مطمئن شوید که در براکت نصب محکم شده است.

3. هنگامی که از وسیله نقلیه خارج می شوید، همه چراغ ها را خاموش کنید

روشن کردن تصادفی چراغ های جلو یا چراغ های داخلی می تواند باتری ماشین شما را خالی کند. اگر تمایل به فراموش کردن دارید، می‌توانید یک یادآوری را روی داشبورد خود ارسال کنید، یا در جهتی پارک کنید که باید از کنار چراغ‌های جلوی خود عبور کنید تا به مقصد برسید.

4.  سولفاته باتری را کنترل کنید

تمیز نگه داشتن پایانه های باتری از تجمع خورنده می تواند عمر باتری ماشین شما را افزایش دهد. خوردگی را می توان با یک پارچه یا مسواک آغشته به مخلوط جوش شیرین و آب پاک کرد. سپس، مخلوط را با استفاده از یک بطری اسپری با آب سرد بشویید. با یک پارچه تمیز کاملا خشک کنید. (مراقب باشید این سم را استنشاق نکنید.)

5. باتری خود را اغلب تست کنید

سطح ولتاژ خروجی باتری خود را با دستگاه تستر باتری خودرو تست کنید تا میزان ولتاژ باتری خود را به خوبی حفظ کنید و آیا می خواهید باتری جایگزین کنید.

6. از وسایل الکترونیکی با موتور خاموش استفاده نکنید

زمانی که ماشین شما خاموش است به هیچ عنوان از وسایل الکترونیکی نظیر ضبط، چراغ و غیره استفاده نکنید.

شرایط نگهداری باتری در تابستان

شرایط نگهداری باتری خودرو در تابستان

یکی از دلایلی که باعث تخریب زود هنگام باتری میشود حرارت بالا میباشد بطور طبیعی دمای مناسب برای باتری 25 تا 30 درجه است به همین خاطر با ورود به فصل گرما و افزایش دمای محیط میزان خرابی باتری افزایش می یابد البته لازم به ذکر است که تاثیر کولر بر باتری ماشین هم به این دلیل اضافه خواهد شد بنابراین همواره سعی نمائید موارد زیر را در فصل گرما رعایت نمائید :

1. بررسی ماهیانه ولتاژ باتری

2. اطمینان از سالم بودن دینام ماشین

3. شستشو تمیز نگه داشتن سر باتری ماشین

4. شارژ کامل باتری توسط ماشین

5. استفاده از باتری با امپر بیشتر اگر مصرف کولر شما زیاد است.

6. نصب عایق حرارتی بر روی بدنه باتری

7. انتخاب باتری با بدنه مقاوم

سخن نهایی :

اکنون ما به طور نسبی میدانیم که اکثر اجزا باتری از جنس پلاستیک و فلزات نرم هستند که در برابر واکنشات شیمیایی و تغییرات جوی تاثیر پذیرند پس ما با رعایت و بررسی منظم خواهیم توانست این مشکل را به خداقل برسانیم و با انتخاب باتری با کیفیت که از جنس بدنه آن از گرانول و پلاستیک مرغوب و حجم بیشتر دارد استفاده کنیم که میزان تغییر فرم و سولفاته در باتری را به حداقل برساند که توصیه تیم حافظ باتری به شما استفاده از محصولات باتری وایا باتری میباشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و ثبت سفارش