سولفاته باتری ماشین

خودرو به دو منبع انرژی برا به حرکت دراوردن نیازمند است یک سوخت یا همان بنزین و دیگری باتری ماشین که وظیفه اصلی راه اندازی وسایل الکترونیکی اتومبیل را بر عهده دارد که با خرابی باتری، ماشین شما حتی روشن هم نمیشود اکنون یکی از فراوان تربن مشکلاتی که برای باطری بوجود میاد سولفاته کردن باتری ماشین است. پس تا انتهای این مقاله با ما باشید تا بتوانیم علت سولفاته کردن باتری ماشین و نحوه از بین بردن سولفاته باتری خودرو را بدانیم :

پیشنهاد ما به شما

باتری کی اچ پاور بلند 9 آمپر

1,320,000 تومان1,320,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

سولفاته چیست

پیشنهاد ما به شما

باتری کی اچ پاور کوتاه پهن 7 آمپر

1,180,000 تومان1,180,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

سولفاته باتری خودرو چیست ؟

سولفات Sulfate در علم شیمی به نمکی گفته می شود از واکنش اسید سولفوریک با مواد شیمیایی تولید می گردد، که در اینجا سولفات سرب بر اثر واکنش سولفوریک اسید با سرب (سر باتری از جنس سرب میباشد) واکنش داده و به شکل یون های نمک پدیدار میشوند البته این نوع از سولفات محلولیت خفیف در آب دارند. این ذرات سفید رنگ اگر بر روی سرباتری ظاهر شود امکان پاک کردن دارند اما اگر از داخل تولید شوند موجب از کار افتادن باتری میگردد.اگر تا به حال باتری داشته اید که قبل از پایان عمر مورد انتظارش از بین رفته باشد، سولفاته ممکن است نقش داشته باشد. سولفاته شدن به عنوان یکی از علل شایع خرابی زودهنگام باتری های سرب اسیدی خودروها قرار می گیرد. حتی قبل از اینکه باعث شود باتری شما به طور کامل از بین برود، سولفاته به چندین روش بالقوه ناتوان کننده روی خودرو شما تأثیر می گذارد. سولفاتاسیون شامل تشکیل کریستال های سولفات سرب بر روی سطح صفحات باتری است. در سطوح کوچک، این کریستال ها هیچ تهدید جدی ایجاد نمی کنند. اما همانطور که رسوبات به تدریج بزرگتر می شوند، به طور موثری میزان مواد فعال داخل باتری شما را کاهش می دهند. در نتیجه، عملکرد باتری شما به سرعت کاهش می یابد. یک باتری که از سولفاته شدن رنج می برد، کاهش قابل توجهی در قدرت استارت نشان می دهد. ممکن است متوجه شوید که باتری شما هنگام راه‌اندازی ماشین خود دچار مشکل می‌شود. سولفاته کردن همچنین احتمال جوشیدن را افزایش می دهد که شامل جوشیدن اسید و ریختن آن از باتری می شود. سولفاته کردن همچنین زمان کارکرد هر یک از این اثرات می تواند منجر به از بین رفتن باتری خودرو زودتر از حد انتظار شود.

پیشنهاد ما به شما

باتری کی اچ پاور بلند 5 آمپر

930,000 تومان930,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

علت سولفاته زدن باتری ماشین چیست ؟

 1. شارژ ناقص باتری ماشین اگر شما جز آن دسته از رانندگانی هستید که از ماشین کم استفاده میکنید و اجازه شارژ کامل به باتری را نمیدهید احتمال افزایش سولفاته کردن باتری دو برابر میشود
 2. شارژ بیش از حد باتری
 3. نشت اسید سولفوریک از سوپاپ باتری
 4. کارکرد بیش از اندازه از باتری
 5. عدم اتصال کامل کابل ها به قطب باتری

توجه : هنگامی که اقدام به تعویض باتری کردید در بهتر است قبل از بستن کانکتور به سرباتری حتما تمیز بودن کانکتور را بررسی نمائید زیرا در صورت وجود سولفاته موجب تکثیر زودتر سولفات میشود.همچنین راهنمای تعویض باتری ماشین را با دقت مطالعه نمائید. 

پیشنهاد ما به شما

باتری کی اچ پاور کوتاه 9 آمپر

1,425,000 تومان1,425,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

علت سولفاته زدن باتری

پیشنهاد ما به شما

باتری کی اچ پاور کوتاه 7 آمپر

1,150,000 تومان1,150,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

معایب سولفاته باتری ماشین

پس از تشکیل سولفات بر روی باتری سطح اتصال و جریان برق ضعیف تر میشود که نهایتا منجر به خرابی باتری ماشین بر اثر سولفاته کردن میشود زیرا با این کاهش باتری میزان الکترولیت خود را از دست داده است و صفحات داخل باطری قطع میکند.

چگونه از سولفاته کردن باتری  جلوگیری کنیم ؟

بهتر برای مقابله با سولفاته پس از تعویض باتری یکی از اقدامات زیر را انجام دهید :

 1. شستشو و تمیز نمودن سرباتری
 2. چرب کردن قطب باتری با گریس
 3. استفاده از درب پوش های پلاستیکی بر روی قطب های باطری
 4. جلوگیری از خوابیدن و کم شارژ شدن باتری
 5. بررسی وضعیت شارژ خودرو

نحوه پاک کردن سولفاته باتری ماشین

پس از آنکه باتری شما سولفاته کرد به شما توصیه میکنیم هر جه سریعتر از گزند این مشکل رها شوید و از یکی از راه های زیر این کار را انجام دهید ، ابتدا سرباتری سوییچ خودرو را بسته و نزد خود نگهدارید سپس با ابزار مناسب نسبت به باز نمودن سرباتری اقدام نمائید همچنان در  هر لحظه توجه کنید که وسیله فلزی به قطب باتری اتصال نکند و سپس :

 1. زدودن و تمیز کردن سرباتری با فرچه سیمی
 2. استفاده از آب جوش ، مقداری آب جوش بر روی سر باتری بریزید و سپس با یک دستمال پارچه ای سطح ان را پاک کنید.
 3. اگر به این موارد دسترسی نداشتید میتوانید از نوشابه استفاده نمائید ، یک بطری نوشابه را باز نمائید و سپس بر روی سرباتری بریزید و پس از گذشت چند ثانیه با دستمال شروع به تمیز کردن کنید.

پاک کردن سولفاته باتری ماشین

سخن نهایی : 

اکنون که متوجه شدیم یکی از دلایل خرابی باتری مربوط به سولفاته زدن باتری میباشد و بهتر از هنگام تعویض باطری به نکات فوق الذکر توجه کنیم بهتر است بدانیم کیفیت باتری در این موضوع هم نقش بسزایی دارد به عنوان مثال محصولات وایا باتری به علت مرغوبیت صفحات داخلی و میزان خلوص سرب کمتر به این آسیب دچار خواهد شد.

سوالات متداول

چرا باتری ماشین سولفاته میزند ؟

به دلیل ترکیب و واکنش اسید سولفوریک با سرب این اتفاق پدیدار میشود که سه علت اصلی آن استفاده نا مرتب و کم از خودرو ، شارژ دینام نامناسب و خروج اسید از باتری میباشد.

آیا سولفات شدن بر عمر باتری تاثیر دارد ؟

بله این اتفاق که بالاترین عامل خرابی است باعث کاهش عمر باتری و قطع کردن باتری میشود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و ثبت سفارش