عمر مفید باتری ماشین

در این مقاله قصد داریم که بررسی و تشخیص عمر باتری ماشین بپردازیم که توسط چندین تکنسین مجرب جمع آوری و فراهم شده است پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا از شرایط مساعد نگهداری باتری که عدم توجه به آن باعث کاهش طول عمر باطری میشود آگاه بشویم.

باتری ماشین که وظیفه تامین برق مورد نیاز خودرو را عهده دار است که با توجه به پیشرفت تکنولوژی و توسعه قطعات الکترونیکی خودرو اهمیت این قطعه بیشتر از هر زمان دیگری نمایان میشود و اگر باتری خودرو از سلامت و برق لازم برخوردار نباشد منجر به اختلال عملکرد خودرو شما خواهد گردید(  بطور مثال کاهش شتاب ماشین یا  نوسان در کیلومتر خودرو )برای همین حافظ باتری بررسی سالانه باتری و ادوات اکترونیکی را برای افزایش عمر باتری خودرو پیشنهاد می دهد.

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 70 آمپر معکوس

2,055,000 تومان2,055,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

طول عمر مفید باتری ماشین چقدر است ؟

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 60 آمپر بلند

1,750,000 تومان1,750,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

نگهداری و مراقبت از باتری

قطعا در  زمان های مختلفی هنگام خرید باتری ماشین از فروشندگان شنیده باشید و این اختلاف باعث سردرگمی شما گردد که باید بدانید به طور میانگین طول عمر مفید باتری خودرو بین 2 تا 4 سال میباشد که این موضوع با توجه بر عواملی همچون نوع باتری و مواد اولیه و تکنولوژی مورد استفاده در خطوط تولید متفاوت خواهد بود در ادامه به طور مختصر به آن اشاره خواهیم کرد.

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 200 آمپر

4,970,000 تومان4,970,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

عوامل موثر بر عمر مفید باتری ماشین

1 . نوع باتری، حتما شما باتری اسیدی (اصحلاحا آبخور) را به یاد داشته باشید که در گذشته بیشتر مورد استفاده عموم قرار می گرفت اما اکنون با تحول و پیشرفت این صنعت باتری VRLA  بدون نیاز به مراقبت (MF) میباشد البته در حال حاضر باتری با تکنولوژی AGM  و EFB  در کشور های توسعه یافته مورد استفاده قرار میگیرد این تغییرات به طور مستقیم بر روی عمر باتری تاثیر دارد.

البته با توجه به حساسیت خودروهای امروز به دلیل نوسان متداوم در باتری اسیدی از این نوع بصورت گسترده استفاده نمیشود.

2 . تولید کننده باتری ، به هر حال شرایط و  ادوات هر مجموعه یا سیاست قیمت گذاری در آن با یکدیگر متفاوت است به طور مثال
صبا باتری همیشه بدنبال تثبیت و روند یکسان قیمت در بازار بوده است و یا سپاهان باتری بدنبال خدمات پس از فروش و گارانتی بلند مدت فعالیت کرده است که این موضوع باعث تغییرات در نوع مواد اولیه و کنترل کیفی نهایی میشود حالا اگر در انتخاب مواد اولیه و فرآیند ساخت کم کاری شده باشد بلاشک باتری زودتر از انتظار شما از بین خواهد رفت و مشکلات متعددی مانند :

      1-2 . سولفاته شدن سریع قطب باتری

      2-2. قطع صفحات سربی داخل باتری

      3-2. نشست اسید از باتری

      4-2. تخلیه شارژ باتری

این از متعدد مواردی است که دربین مصرف کنندگان رویت گردیده است. البته یکی دیگر از شرایط موثر بر عمر باتری را میتوان شرایط آب و هوا دانست که خوب شما در این موضوع نقشی نخواهید داشت و ناچار به پذیرش آن میباشید زیرا دمای بالا تاثیر مستقیم بر باتری دارد.

دیگر عوامل که در عمر مفید باتری تاثیر دارد و توسط ما قابل کنترل است :

الف . مراقبت و نگهداری از باتری، همانطور که پیش تر گفته شد اگر میخواهید که زمانی که در سفر، خارج از شهر و یا کارهای ضروری رخ میدهد با یک باتری مرده مواجه نشوید بهتر است هر 6 ماه یا نهایتا سالانه باتری ماشین خود را چک نمائید و کانکتور های باتری و اتصالات آن را چک کنید به طور مثال اگر باتری سولفاته کرده شروع به تمیز کردن آن کنید و یا اگر به هر علتی از ماشین استفاده نمیکنید یکی از اتصالات کانکتور را قطع کرده تا باتری خالی نکند.

ب. استفاده ار لوازم و ادوات الکترونیکی مناسب ، استفاده نامتعارف از این لوازم موجب صدمه و فشار و تخلیه بار الکتریکی باتری ماشین میشود.

ج. عدم انتخاب باتری مناسب برای ماشین ، گاهی اوقات شما عمدا و یا سهوا از باتری با ظرفیت پایین استفاده کردید که این موضوع باعث نصف شدن عمر باتری ماشین میشود.

عمر مفید باتری چقدر است؟

پیشنهاد ما به شما

باتری البرز 150 آمپر

3,760,000 تومان3,760,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

عوامل موثر بر کاهش عمر باتری ماشین چیست ؟

با رعایت نکات که در ذیل آمده است شما میتوانید از خرابی باتری ماشین زودتر از زمان استاندارد جاوگیری نمائید:

  1. شرایط نا مساعد رانندگی ، بدین معنا که شما خودرو خود را در چرخه منظم استفاده نمیکند و یا بیش از اندازه خاموش کرده و مجددا استارت خواهید کرد.
  2. خرابی دینام ، این عامل که به دو شکل بروز خواهد کرد باعث تخلیه جریان باتری (اصلاحا دشارژ باتری ) شده و به دلیل خرابی دینام شارژ مجدد صورت نگرفته و نهایتا منجر به خشک شدن باتری میشود که نشانگر باتری به رنگ سفید تغییر مینماید. البته اگر دینام بیش از اندازه هم شارژ نماید باعث خرابی باتری خودرو میشود که در تاثیر خرابی دینام و علت باد کردن باتری میتوان به طور کامل مشاهده کنید.
  3. روشن گذاشتن وسایل روشنایی خودرو ، گاهی اوقات شما فراموش خواهید کرد که چراغ ماشین را خاموش نمائید و یا دی لایت و چراغ پارک ماشین خاموش نمیشود که این اتفاق باعث تخلیه جریان باتری و تعدد این روند باعث کاهش عمر باتری میشود.

     4.اتصال کور ، این مورد که بیشتر به عنوان برق دزدی از آن یاد میشود زمانی پدیدار میشود که خودرو به دلیل یه اتصال کوچک که در دید            شما نیست و اصولا هنگام نصب قطعه جدید مانند ضبط ، دزدگیر و غیره رخ میدهد گفته میشود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و ثبت سفارش