دراین خبرنامه که توسط تیم حافظ باتری تهیه شده است می خواهیم دلایل روشن شدن چراغ باتری 206 را بررسی کنیم و بدانیم دلایل نمایش چراغ باتری ماشین پژو 206 چیست ؟

اگر شما در حال رانندگی با خودرو هستید امکان دارد که ناگهان علامت به شکل باتری به روی کیلومتر ماشین شما ظاهر شود که در ابتدا شما فکر کنید که این علامت نشان دهنده ی خرابی باتری پژو 206 باشد اما این طور نیست. این هشدار زمانی بر روی کیلومتر شما ظاهر میشود که دینام خودروی شما دچار مشکل شده باشد پس در ادامه علت روشن شدن چراغ باتری ماشین را بررسی میکنیم اما اکنون که فهمیدیم مشکل از دینام است بهتر است ابتدا به وظیفه دینام ماشین و اجزا دینام ماشین را بگیریم.

پیشنهاد ما به شما

باتری کی اچ پاور بلند 9 آمپر

1,320,000 تومان1,320,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

دینام ماشین چیست؟

دینام که اصطلاح انگلیسی آن Alternator می باشد قطعه ای است که وظیفه اصلی آن تولید و تامین یا به عبارت دیگر برق رسانی در مدار الکتریکی خودرو می باشد، به طور تخصصی هنگامی که شما به ماشین استارت می زنید ابتدا این برق توسط باتری تامین می شود اما به محض روشن شدن این وظیفه دینام است که برق مورد نیاز خودرو که به طور استانداد بین 13/5 تا 14/5 ولت است را تامین کند و در مرحله بعدی باتری را شارژ نماید تا آماده استارت زنی باشد.

به طور کلی دینام ماشین از 6 قطعه اصلی ساخته شده است:

1. پوسته دینام 

2. بالشتک

3. آرمیچر و کالکتور

4. آفتامات

5. دیود

6. زغال دینام

روشن-شدن-چراغ-باتری-206

1. پوسته دینام : که همان محفظه بیرونی است که از دو بخش بالایی که درآن بالشتک و بخش پایینی آن که آرمیچر در آن قرار گرفته است گفته میشود که دینام ماشین پژو 206 در قسمت چپ موتور قرار گرفته است که کاملا قابل مشاهده است.

2. بالشتک: حالت دایره ای شکل دارد که از سیم های عایق(لاکی) تشکیل شده است که باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی در دینام می شود به همین علت یک بالشتک مرغوب از سیم های با کیفیت و منظم تشکیل شده است.

3.آرمیچر و کالکتور: این قطعه که در وسط بالشتک قرار میگیرد از سمت بیرونی توسط قلتک و تسمه به چرخش در می آید از سمت دیگر آن کالکتور(قطعه ای با روکش مس) قرار گرفته است برق را تولید می نماید.

4.آفتامات: قطعه ای ست که نقش حیاتی را ایفا مینماید، بدین صورت که دو شارژ دینام  را کنترل مینماید و آن را کالبریزه بین 13/5 – 14/5 میکند که اگر این اتفاق رخ ندهد منجر به آتش گرفتن سیم کشی،خرابی باتری،خرابی ecu ماشین می شود.

5.دیود: دیود که یک قطعه فلزی است در انتهای دینام قرار گرفته است که پایه اتصالات برق مثبت به  باتری و اجزای دینام است

6.زغال دینام: همانگونه که از اسمش پیداست یک قطعه ای نرم از جنس گرافیت (کربن) است که برق تولید شده را به آفتامات می رساند یا به عبارت دیگر یک رابط رسانا بین آفتامات و آرمیچر است.

اکنون ما میدانیم که دینام چیست و چه وظیفه ای دارد و این فرآیند چگونه و توسط چه قطعاتی صورت میگرد اما هنگامی که چراغ باتری کیلومتر روشن شود به علت خرابی در یکی از این قطعات است که بیشتر از همه امکان دارد زغال دینام تمام شده باشد که در این صورت با کمترین هزینه تعمیر میشود. اما گاهی اوقات مشکل اصلی از آفتامات دینام است که نمیتواند به درستی فرآیند شارژ را انجام دهد و یا بیشتر و یا کمتر شارژ کند البته گاهی اوقات هم می شود که این چراغ به علت خرابی تسمه دینام یا خرابی هرزگر نمایان می شود در بعضی اوقات با ضعیف شدن باتری یا خراب شدن باتری 206 به دینام ماشین فشار زیادی آمده که نهایتا منجر به خرابی دینام میشود.

به همین خاطر است که کارشناسان حافظ باتری توصیه می کنند که با گذشت 2 سال یا 50000 هزار کیلومتر نسبت به سرویس دینام ماشین اقدام نمایید.

پیشنهاد ما به شما

باتری کی اچ پاور کوتاه پهن 7 آمپر

1,180,000 تومان1,180,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

نقش دینام ماشین به روی باتری ماشین

هنگامی که دینام ماشین خراب می شود دیگر نمیتواند برق مورد نیاز ماشین را تامین کند به همین علت باتری ماشین این نقش را ایفا می کند، بدون آنکه دوباره شارژ شود که پس از گذشت مسافتی(بستگی به توان باتری دارد) به طور کامل تخلیه شارژشده و ماشین خاموش می شود پس بهتر است زمانی که این علامت را دیدید به سرعت جهت تعمیر اقدام کنید البته گاهی اوقات به علت خرابی آفتامات دینام بیش از 14/5 شارژ می کند که در این صورت هم باعث خرابی باتری ماشین میشود.

از علائم خرابی دینام میتوان به کاهش شتاب خودرو ،اختلال در کیلومتر،اختلال در سیستم صوتی خودرو،اختلال در دور بین دنده عقب و یا پر نور یا کم نور شدن ماشین نام برد.

سخن نهایی:

اکنون که میدانید اهمیت عملکرد و رابطه بین باتری و دینام چیست،به شما توصیه میکنیم اگر احساس کردید باتری ماشین 206 شما سنگین استارت می خورد فقط کافیست با شماره 88715263 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان بهره‌مند شوید.

3.2/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و ثبت سفارش