در این خبرنامه قصد داریم مهم ترین دلایل خرابی باتری ماشین را بررسی کنیم، به همین خاطر سراغ کارشناسان فنی حافظ باتری آمده ایم تا عوامل خرابی باتری خودرو را برای شما شرح دهیم پس همراه ما باشید.

ابتدا بهتر است بدانیم باتری ماشین از چند قطعه اصلی ساخته شده است و هرکدام چه عملکردی را انجام میدهند و خرید باتری باکیفیت در عملکرد ماشین چه تاثیری دارد ؟

باتری خودرو که از حیاتی ترین و اصلی ترین قطعات ماشین محسوب می شود، نقش اصلی در تامین برق ماشین را دارد و استارت ماشین، انرژی لازم برای روشن شدن را از باتری ماشین به دست می آورد. این قطعه از 4 بخش اصلی تشکیل شده است که در عمر مفید باتری ماشین نقش به سزایی دارد:

1. قالب باتری (قطعه پلاستیکی باطری)

2. صفحات داخلی باتری

3. میزان خلوص سرب

4. تکنولوژی خط تولید

قالب باتری که در ابتدا شاید نقش مهمی در کیفیت باتری ماشین نداشته باشد در چیدمان صفحات باتری نقش بسزایی دارد. به این دلیل که اگر ضخامت و کیفیت پلاستیک مورد استفاده در باتری از مرغوبیت استاندارد و بالایی برخوردار نباشد به مرور زمان و بر اثر حرارت موتور و یا شرایط جوی گرم از حالت اولیه خود خارج شده یا اصطلاحا هزم میشوند که این امر نهایتا باعث ریزش صفحات می شود.پس شما در نگاه اول می توانید از ظاهر باتری این مساله را چک کنید.

صفحات که داخل باتری استفاده می شود که اصطلاحا پلیتنامیده می شود. این صفحات که خود از دو بخش مثبت (کاتد)  و منفی (آند)  تشکیل شده است که هرکدام 2 ولت برق را تولید می کنند که داخل هر باتری 6 صفحه وجود دارد که نهایتا برق 12 ولت را تامین می نمایند. میزان سرب موجود در باتری یکی از عوامل است که در کیفیت باتری ماشین تاثیر بسزایی دارد زیرا در باتری های امروزی که کلسیم-سیلد می باشد محلول اسید سولفوریک داخل باتری با سرب واکنش می دهد وجریان الکتریکی داخل باتری را ایجاد میکند حال اگر میزان جرم و خلوص این سرب کم باشد بی شک باتری ماشین خیلی زود تر از موعود از کار می ایستد و خراب می شود.

تکنولوژی خط تولید این مورد در واقع هنر کار است زیرا اگر شما بهترین ابزار را داشته باشید اما نتوانید از آن به درستی استفاده کنید علاوه بر بیهوده تلف کردن وقت و سرمایه خود را دور ریخته اید در دنیای امروز و در کشور های صنعتی تولیدکنندگان باتری مانند شرکت وارتا و سولایت از شیوه جدید AGM یا EFB استفاده میکنند که این به روز بودن در خط تولید باعث تداوم و ارتقاء سطح کیفی باتری می شود.

اکنون که میدانیم چه عواملی به تولید باتری با کیفیت تاثیر دارد و عمر باتری ماشین به چه نکاتی بستگی دارد می توانیم مهم ترین دلایل خرابی ماشین را به صورت زیر شرح دهیم :

1. حرارت بیش از حد

2. خرابی دینام و پی سی شارژ

3. وضعیت رانندگی

 

 

3 دلیل خرابی ماشین

 

 

پیشنهاد ما به شما

باتری کی اچ پاور بلند 9 آمپر

1,320,000 تومان1,320,000 تومانثبت سفارش، نصب فوری و رایگان

3 دلیل خرابی ماشین

حرارت بیش از حد که بعضا به خاطر استفاده متداوم از ماشین و گرمای ایجاد شده موتور به باتری ماشین وارد میشود میتواند تاثیر مستقیمی به روی باتری خودرو داشته باشد زیرا این افزایش دما رفته رفته ماشین را دچار تغییر حالت می کنند که اصطلاحا دفرمه (deforme) میشود و این تغیر حالت باعث ترکیدگی در پوسته باتری یا خشک شدن باتری ماشین که خرابی باتری خودرو را جلوتر تر می اندازد.

البته گاهی اوقات شرایط آب و هوایی محل جغرافیایی شما هم تاثیر دارد. به عنوان مثال عمر مفید باتری در استان های جنوب کشور مانند اهواز یا بوشهر پایین‌تر از استان های متعادل هستند اما در این مرحله کارشناسان حافظ باتری توصیه میکنند از باتری ماشین که از میزان پلاستیک ضخیم‌تر و مستحکم تر و یا قالب استاندارد تولید شده اند نظیر باتری وایا استفاده نمایید.

وضعیت رانندگی با ماشین شاید یکی از دلایل خرابی باتری ماشین که کاملا مربوط به ما میشود همین موضوع ساده است به عنوان مثال اگر شما فردی هستید که در هفته از ماشین کمتر از 4 ساعت استفاده میکنید و یا در مسافت های کوتاه رانندگی میکنید باعث کاهش عمر باتری ماشین میشود.

زیرا باتری ماشین در این مدت کم امکان شارژ کامل خود را ندارد و شما از انرژی آن استفاده میکنید که تکرار این فرآیند در طولانی مدت منجر به کاهش سطح الکترولیت باتری ماشین و نهایتا قطع  کردن باتری ماشین می شود. به همین خاطر راه حلی که حافظ باتری به شما توصیه مینمایند این است که سعی کنید از ماشین در یک چرخه منظم روزانه یک ساعت استفاده کنید و یا اگر امکان استفاده روزانه از خودرو را ندارید مدت زمان استفاده از آن را افزایش دهید.

خرابی دینام خودرو یا عدم شارژ شاید شما تجربه این را داشته اید که ماشین شما در حین مسیر ناگهان خاموش شده است و یا سیستم برق ماشین به مشکل برخورده است و پس از مراجعه به واحدهای فنی متوجه خرابی دینام خودرو شده باشید در واقع این قطعه که در خودرو وظیفه شارژ ماشین را دارد گاهی اوقات به دلیل خرابی افتامات دینام و یا ذغال دینام قادر به شارژ نمیباشد که در این زمان ماشین از انرژی باطری استفاده میکند و وقتی که باطری توان خود را از دست بدهد دیگر قادر به ادامه مسیر نبوده و از کار می ایستد.

پس اگر دید این موضوع را بررسی باطری شما خشک میشود و صفحات داخلی باطری قطع میکند پس توصیه حافظ باطری به شما اینست که اگر احساس کردید در هنگام حرکت برق خودرو دچار نوسان شده است و یا چراغ باطری پشت آمپر روشن شده است سریعا به تکنسین فنی خودرو مراجعه نمایید.

البته توجه داشته باشید با توجه به اینکه قطعه در بازه زمانی 2 سال یا 50000 کیلومتر مورد استفاده قرار می گیرد بهتر است نسبت به چک و سرویس آن اقدام کنید.

سخن نهایی 

اگر شما میخواهید باطری ماشین تهیه کنید بهتر است به 3 عامل کیفیت وصفحات وبه روز بودن خط تولید توجه نمایید تا بتوانید حداکثر استفاده از باتری را داشته باشید و خریدی مناسب باشد  همچنین حافظ باتری پیشنهاد میکند از خودرو به صورت منظم استفاده نمایید و در صورت بروز مشکل در سیستم برق خودرو بلافاصله با شماره واحد فنی 88715263 تماس بگیرید و یا به نزدیک ترین مرکز مراجعه نمایید. به عنوان مثال باتری پراید از 2.100.000 تومان تا 2.380.000 تومان شروع می شود که دلیل این تفاوت در کیفیت باتری پراید میباشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و ثبت سفارش