در این خبرنامه به سراغ تیم فنی حافظ باتری آمدیم تا درباره ی کاربرد فیوز در مدار سیم کشی ماشین پراید به چند سوال که برای اکثر رانندگان و مالکان این خودرو پیش آمده است، پاسخ دهیم. به عنوان مثال جعبه فیوز پراید کجاست؟ و فرق جعبه فیوز سیمی پراید با فیوز شیشه ای چیست؟ پس همراه ما باشید تا با کاربرد فیوز در مدار سیم کشی آشنا شوید:

ابتدا باید بدانیم که ماشین پراید از دو بخش اصلی در مدار و نقشه سیم کشی ماشین تشکیل شده است :

بخش اول سیم کشی داخل موتور است که از پشت کامپیوتر ماشین(ECU) به قطعات داخل موتور مانند کوئل، شمع، دینام و قطعات دیگر که نیازمند برق مستقیم میباشند تشکیل شده است. بخش دوم سیم کشی به داخل اتاق ماشین پراید راه یافته است. دراین مدار که وظیفه اصلی آن برقراری جریان برق به لوازم الکترونیکی خودرو میباشد که خودرو سازان برای ارتقا سطح ایمنی در نقشه سیم کشی به بین راه آن از فیوزهایی با آمپرهای متفاوت از 5 آمپر تا 40 آمپر استفاده میکنند.

در واقع می توان گفت وظیفه اصلیه فیوز این است که اگر جریان در داخل هر یک از مدار یا سیم کشی بیش از حد مجاز و استاندارد باشد سریعا قطع میشود و جریان را به طور آنی قطع می نمایند این فیوز ها در ماشین پراید داخل اتاق سمت راننده زیر داشبرد قرار دارد که در ادامه به آن میپردازیم.

جعبه فیوز پراید

در این خودرو یک جعبه فیوز سیمی وجود دارد که در داخل موتور سمت راست یا چپ باتری پراید قرار گرفته است. این جعبه فیوز سیمی از یک پایه پلاستیکی که بر سر جریان برق اصلی قرار گرفته است، از 3 بخش مجزا تشکیل شده است یک سیم که در وسط قرار گرفته است که مربوط به جریان دینام میباشد که اگر دینام بیش از حد مجاز برق بدهد یا به علت خرابی باتری پراید به آن فشار بیاید این قطع می کنند و باید آن را آب کرده و جریان برق قطع میشود. در سمت چپ آن یک سیم دیگه است که مربوط به سیستم انژکترور می باشد و نهایتا آخرین فیوز مربوط به چراغ جلو ماشین است که اگر شما یک باره چراغ جلوی ماشین را از دست بدهید امکان دارد به علت این فیوز سیمی باشد.

امکان دارد تا به حال جعبه فیوز پراید را که در پایین داشبرد سمت راننده قرار گرفته است را دیده باشید. این جعبه که با یک درپوش پلاستیکی که روی آن FUSE نوشته شده است پنهان گردیده اما هنگامی که این درب را باز میکنید با 15 عدد فیوز مواجه میشوید که هرکدام از آنها مربوط به یک بخش می شوند. به عنوان مثال فیوز فن پراید که در صورت اتصالی یا نقص در این مدار فیوز قطع شده است و جریان را مسدود می کنند.

درادامه هر یک از فیوز ها را با آمپر استانداد توضیح میدهیم. توجه داشته باشید که جعبه فیوز پراید 131 با جعبه فیوز پراید 111 یکی میباشد، به عبارت دیگر تفاوت در جعبه فیوز پراید 132 با مدل های دیگه نیست.

1. فیوز فن 30-40 آمپر

2. فیوز چراغ پارک 15 آمپر

3. فیوز ساعت و فندک 10 آمپر

4. فیوز قفل مرکزی 20 آمپر 

5. فیوز چراغ چک 10 آمپر

6. فیوز شیشه بالابر 30 آمپر

7. فیوز پشت کیلومتر 10 آمپر

8. فیوز برق ترمز 5 آمپر

فیوز فن که در مسیر جریان فن قرار گرفته است یک فیوز 30 آمپر میباشد که محض اتصالی یا نوسان جریان در این مدار باعث قطع برق فن میشود. گاهی اوقات خرابی رله های فن یا آبشدگی اتصالات فن منجر به قطع شدن یا سوختن فیوز می شود.

فیوز چراغ پارک وظیفه مسدود کردن جریان برغ ر صورت اتصالی در چراغ های کوچک ماشین یا اصطلاحا (چراغ پارک) را دارد که 15 آمپر است.

فیوز ساعت و فندک که درپراید یکی می باشد باعث می شود که برق پشت فندکی ماشین یا ساعت در صورت جریان بیشتر از 10 آمپر قطع شود.

فیوز پشت کیلومتر که یک فیوز 10 آمپر میباشد. وظیفه کنترل جریان برق در این سیم کشی را دارد. توجه کنید گاهی اوقات به علت خرابی باتری پراید امکان این اتفاق وجود دارد.

فیوز قفل مرکزی اگر از مدار خارج شود یا به عبارت دیگر دزدگیر چهار درب خودرو همزمان باز و قفل نمیشود و باید با سوئیچ درب ماشین پراید را باز نمایید. همچنین اگر فیوز مربوط به شیشه بالابر خودرو باشد دیگه نمیتوانید شیشه های هر چهار درب خودرو را توسط کلید بالا و پایین کنید البته توجه نمایید گاهی اوقات امکان دارد این اتفاق به دلیل خرابی پمپ بالا باشد و یا اگر  بطور هم‌زمان چراغ های ترمز و استپ روی طاقچه از کار افتاد مربوط به فیوز استپ ترمز میباشد ولی اگر فقط یکی از چراغ های ترمز بود به علت سوختگی لامپ میباشد.

توجه نمایید که داخل فیوز  یک رشته سیم وجود دارد اگر آن سیم قطع شده باشد  به معنای سوختگی فیوز باشد.

به هیچ عنوان زمانی که فیوز قطع میشود از یکسره کردن فیوز، استفاده از یک سیم و یا فیوز با آمپر های بالاتر استفاده نکنید زیرا این کار بسیار پر ریسک می باشد ممکن است منجر به آتش گرفتن ماشین شود.

نتیجه گیری

حافظ باتری توصیه میکند به هیچ عنوان از یکسره کردن فیوز و خارج کردن آن از مدار سیم کشی اجتناب کنید. همچنین همان طور که میدانیم باتری تاثیر مستقیم بر دینام وارد که قیمت باتری پراید باتوجه به نوع و ساختار و کارخانه تولید کننده یا به عبارت دیگر بنابر کیفیت باتری پراید متفاوت است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و ثبت سفارش